Aké problémy riešime

Chôdza je najprirodzenejší a najzdravší pohyb, ktorý môžeme telu dopriať.

Dlhodobá záťaž na tvrdej podlahe, nevhodná obuv, sedavé zamestnanie či preťažovanie pri športe prerastajú v bolesti nôh, chrbta a kĺbov až u ôsmich z desiatich ľudí v dospelom veku.

V Chodím zdravo venujeme pozornosť ich prevencii a riešime príčiny.

Bolesť päty (plantárna fasciitida)

Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätu a prsty a podporuje svaly a klenbu chodidla.

Slúži na to, aby sa chodidlo pri behu, chôdzi či státí nezrútilo a výrazne tlmí nárazy.

Príčiny:
Preťaženie chodidiel môže poškodiť plantárnu fasciu, ktorá sa zapáli a zápal spôsobí bolesť päty. K zápalu plantárnej fascie prispieva aj neohybná obuv, nízka alebo vysoká nožná klenba, nadváha, dlhé hodiny v stoji, skrátené lýtkové svaly a Achillove šľachy aj zvýšená športová záťaž.

Príznaky:

Zápal plantárnej fascie (plantárna fasciitída) spôsobuje bolesť a stuhnutosť v oblasti päty. Bolesť býva najintenzívnejšia ráno pri prvých krokoch, pri dlhšom sedení a chôdzi po schodoch.

Liečba a prevencia:
Preťahovanie plantárnej fascie a lýtkových svalov, ortopedické vložky, vyhýbanie sa topánkam s plochou podrážkou, chladenie a kľudový režim.

Vybočený palec (hallux valgus)

Deformita priehlavku, kedy sa palec odchýli od svojej osi a priblíži sa k druhému prstu na nohe. Vzniká bolestivý otlak na koži a dochádza k vytočeniu palca.

Príčiny: Ochabnutosť väzov, šliach a svalov chodidlá vedie k prepadu priečnej klenby a palec vybočuje. Vplyv má aj dlhá záťaž v stoji, zlý stereotyp nášľapu, úzka obuv a obuv na vysokom podpätku.

Príznaky: Zväčšený až vyčnievajúci kĺb palca, ktorý často bolí a prekáža tak v obuvi ako aj esteticky.

Liečba a prevencia: Posilňovanie nožnej klenby, uvoľňovanie Dornovou metódou, ortopedické vložky, obuv so širokou špičkou, kinesiotaping.

Ostroha pätovej kosti

Kostný výrastok (osteofyt) na výbežku hrboľa pätovej kosti alebo úponu Achillovej šľachy.

Príčiny: Ostroha pätovej kosti vzniká ako následok obrany organizmu na dlhodobé preťažovanie úponov na pätnej kosti alebo Achillovej šľachy, nosenie nevhodnej obuvi, úrazu chodidiel či prepadnutej klenby.

Príznaky: Intenzívna a bodavá bolesť v oblasti päty, najmä pri došliapnutí. Ostrohu možno rozpoznať röntgenovým alebo ultrazvukovým vyšetrením.

Liečba a prevencia:Zníženie záťaže päty, zmena obuvi, ortopedické vložky, protizápalové masti, fyzioterapia, rázová vlna, lokálne vstreknutie kortikoidu, ultrazvuk, antireumatiká operácia.

Bolestivé nohy v tehotenstve

Nastávajúce mamičky trápia opuchy dolných končatín, ktoré sprevádza pocit ťažkých nôh a vznik kŕčových žíl.

Príčiny: Počas tehotenstva prechádza telo hormonálnymi zmenami a zvyšuje sa telesná hmotnosť. Kvôli posunu ťažiska aj väčšiemu tlaku na priehlavok sa často prepadá priečna klenba.

Príznaky: Bolesť sa prejavuje v oblasti päty aj priehlavku spoločne s opuchmi členkov, prstov aj lýtok. Pocit ťažkých nôh sprevádzajú aj kŕčové žily.

Liečba a prevencia: Kompresné pančuchy, strečing, pohodlná zdravotná obuv, ortopedické vložky, chladiace obklady.

Bolesť priehlavku (metatarzalgia)

Bolesť postihuje prednú časť chodidla v oblasti nášľapu.

Príčiny: Vzniká ako následok preťaženia priehlavku napr. pri prepade priečnej klenby, nervovej poruche známej ako Mortonová neuralgia, nosenia úzkej obuvi alebo vývoja artritídy či artrózy.

Príznaky: Bodavá bolesť priehlavku sa najčastejšie objavuje medzi druhým až štvrtým prstom. Pálenie, brnenie a poruchy citlivosti prstov sa stupňujú pri zovretí nohy v úzkej topánke. 

Liečba a prevencia: Obuv so širokou špičkou, ortopedické vložky, fyzioterapia, kinesiotaping.

Zápal achillovej šľachy (tendinitída)

K zápalu Achillovej šľachy dochádza jednostranným a dlhodobým preťažovaním lýtkového svalu.

Príčiny: Nadmernou záťažou sa v šľachových vláknach tvoria mikroskopické prasklinky a dochádza k zápalu. Prispieva k tomu aj nevhodná obuv, nedostatok strečingu, nízka alebo vysoká nožná klenba či nedoliečené úrazy.

Príznaky: Šľacha je stuhnutá a bolestivá, pridáva sa opuch, praskanie a vŕzganie.

Liečba a prevencia:
Kľudový režim, ľadovanie, ortopedické vložky, preťahovanie lýtkových svalov, rázová vlna, kinesiotaping.